NASI W CZECHACH

            W dniach 4 i 5 września tego roku, w miejscowości Neprevazka koło Mlada Boleslav, odbył się Memoriał Milana Novotneho. Memoriał stanowił pierwszą część ‘Dni wyżłów’, zorganizowanych przez Czeski Klub Wyżła Niemieckiego Krótkowłosego z okazji dziesiątej rocznicy powstania tej organizacji.

            W konkursie wzięły udział 23 psy, z czego aż 10 reprezentowało polskie barwy. W skład naszej drużyny weszło siedem wyżłów niemieckich krótkowłosych, dwa weimary oraz jeden seter irlandzki, zwany przez towarzystwo kontynentalne ‘Wiewiórem’ lub ‘Marchewką’.

            Pierwszego dnia odbył się przegląd eksterieru, dokonany przez zespół sędziowski w osobach pani Dagmar Polakovej oraz panów Petra Dvoraka i Antonio Fernandeza. Ocen bardzo dobrych sędziowie nie żałowali, przyznając je, zresztą dość pochopnie, ponad połowie psów. W naszej drużynie jako doskonali zostali ocenieni: wyżeł weimarski APEL Udane Łowy, wyżlice niemieckie: ISKRA z Czarnego Dworu i CEDRA Hekaniero oraz seter irlandzki JAGER-JACHT Rude Ziółko.

            Kolejny dzień był poświęcony już tylko ocenie umiejętności psów w polu i w wodzie, i tu dopiero nasza reprezentacja rozwinęła skrzydła. Wśród pięciu psów, które ukończyły konkurs z maksymalną liczbą punktów znalazło się aż troje naszych: DIAMENT z Czarnego Dworu pani Agnieszki Binkowskiej, prowadzony przez pana Jacka Binkowskiego, DIANA z Czarnego Dworu pana Wiesława Cholewy oraz Malomkozi JOKER pana Wojciecha Burskiego, prowadzony przez pana Ireneusza Kowalika. Dyplom I stopnia ze stratą jedynie trzech punktów uzyskał również mój JACHT, dla którego był to pierwszy w karierze występ na konkursie i prawdę mówiąc, nie wiązałam z nim większych nadziei. ‘Wiewiór’ sprawił nam jednak ogromną niespodziankę i udowodnił, że setery sprawdzają się nie tylko na kanapach.

Dyplomy II stopnia otrzymały dwie wyżlice niemieckie: CERTA Hekaniero pana Henryka Kubiaka i CHANEL z Czarnego Dworu pana Mirosława Szalpuka, a także wyżeł weimarski BREK z Sudowii pana Piotra Błońskiego.

            Kolejność lokat wśród psów z maksymalną liczbą punktów ustalona została w dogrywce przeprowadzonej systemem pucharowym, na zasadzie field-trialsów. Ostatecznie zwycięstwo Memoriału i CACIT przypadły czeskiemu psu MARSOWI z Kvitele pana Josefa Hendla, a drugie miejsce i resCACIT – DIAMENTOWI z Czarnego Dworu. Na trzeciej pozycji uplasowała się DIANA z Czarnego Dworu, na czwartej Malomkozi JOKER, a na piątej jedyny startujący w konkursie pointer, NORD z Cechu pana Frantiska Horela. Miejsce szóste zajął również jedyny seter, JAGER-JACHT Rude Ziółko, który jako najlepszy w rasie otrzymał CACT.

            Zarówno pod względem organizacyjnym jak i towarzyskim impreza była bardzo udana i mam nadzieję, że w przyszłości będzie takich wyjazdów i sukcesów jeszcze więcej.

Renata Czechowska

Copyright © Fokker's
Projekt i Wykonanie:Neiven WebDesign
All rights Reserved